Osnovne Informacije:
- Nušićeva 3
- Beograd
- 11000
- Srbija
- 011/3225 459
DERMALUX dermatoloska ordinacija Beograd.
Privatna specijalistička ordinacija za kožne i polne bolesti Dermalux postoji i radi od početka 2001. godine. Osnivač i vlasnik je primarijus dr Jadranka Krstić, magistar medicinskih nauka i specijalista dermatovenerologije.
Ordinacija Dermalux se bavi obavljanjem pregleda i ambulantno dijagnostičkih i terapijskih intervencija iz domena dermatovenerologije (kožne i polne bolesti) i kozmetologije. Radi ranog otkivanja tumora kože vrše se redovni godišnji i polugodišnji dermoskopski pregledi mladeža dece i odraslih. Prilikom pregleda na kožne i polne bolesti obavljaju se sve neophodne laboratorijske analize uz pomoć kojih se postavlja dijagnoza i započinje pravovremena terapija po savremenim protokolima. Preporučujemo da se jednom godišnje izvrši pregled na seksualno prenosive bolesti, uključujući polne bradavice- kondilome.
Iz domena kozmetologije obavljamo neinvazivne estetske procedure lica, dekoltea i šaka posle kojih se mozete vratiti svojim dnevnom obavezama.
U Ordinaciji Dermalux ćete se osećati prijatno i u diskreciji rešiti svoj zdravstveni ili estetski problem!
Ordinacija Dermalux se nalazi u strogom centru Beograda, nekoliko koraka od Terazija i u neposrednoj blizini Knez Mihajlove ulice, u pešačkoj zoni u Nušićevoj ulici broj 3.
Preglede i intervencije obavlja lično prim. dr mr sc Jadranka Krstić.
Dermoskopija
Dermoskopija (ELM-epiluminiscentna mikroskopija, dermatoskopija ) je dijagnostička metoda koja se koristi za rano otkrivanje raka kože.
Suština ove metode je da se uz pomoć aparata- dermoskopa (mikroskopa sa izvorom hladnog svetla) na kožnim promenama učine vidljivim strukture koje nije moguće videti golim okom. Morfološke strukture viđene dermoskopskom metodom imaju svoju direktnu korelaciju sa histopatološkim nalazom. U slučajevima dermoskopski potvrđenih benignih promena može izbeći nepotrebna biopsija.
U praksi, dermoskopija je bezbolna i neinvazivna površinska mikroskopija- pregled mladeža , koji omogućava rano otkrivanje raka kože i razlikovanje dobroćudnih mladeža od melanoma i drugih nemelanomskih tumora kože.
Šta se može pregledati dermoskopskim pregledom
- mladeži
- pigmentacije na dlanovima i tabanima
- pigmentacije na ušnim školjkama
- pigmentacije nokatnih ploča (šaka i stopala)
- koža poglavine (trihoskopija)
Periodični pregledi mladeža
Redovni godišnji dermoskopski pregledi (periodični pregledi) predstavljaju ključnu tačku u prevenciji melanoma i nemelanomskih tumora kože.
Svaka promena na mladežu je alarm za hitan dermoskopski pregled!
-promena boje (mladež doboja tamniju boju, postaje svetliji ili se na mladežu pojavljuje nova boja).
-povećanje ili smanjenje debljine mladeža
-promena kože koja se nalazi oko mladeža (npr. crvenilo ili svetlija-tamnija boja kože oko mladeža)
-svrab, bol, osećaj nelagodnosti u predelu mladeža
-krvarenje mladež a, ili pojava ranice na mladežu koja ne zarasta
-novonastali mladeži ( posebno kod osoba starijih od 25 godina)
Koje osobe pripadaju visoko rizićnoj grupi za nastanak raka kože?
Ako se na vas odnosi bilo koja od navedenih stavki, OBAVEZNO se javite dematologu radi izvodjenja dermoskopskog pregleda
-imate osetljivu svetlu kožu
-imate puno mladeža (više od 50)
-u porodičnoj istoriji postoji podatak o raku kože
-imali ste melanom
-imate velike mladeže koji postoje od rodjenja
-imate mladež koji se menja u poslednje vreme
-ako ste imali opekotine od sunčanja u detinjstvu i adolescenciji
Dermoskopija nokta i nokatne regije
Melanom nokta predstavlja oko 1% svih kožnih melanoma i sumnja se može postaviti kod svih pacijenata koji imaju kliničku sliku pigmentovane trake na nokatnoj ploči. Pigmentacija nokatne ploče može biti prisutna i kod mnogih drugih bolesti sa povoljnom prognozom kao što su mladež nokta, lentigo nokta, pigmentacija uzrokovana nekim lekovima, hemoragija(krvarenje) ispod nokatne ploče, onihomikoza (gljivično oboljenje nokta). Postoje klinički i dermoskopski kriterijumi na osnovu kojih se može napraviti razlika između slučajeva kod koje je potrebno dermoskopski pratiti u vremenskim intervalima od 3-6 meseci ili koje je neophodno uputiti hirurgu radi izvođenja biopsije.
Gljivične infekcije kože
Gljivice (fungi) su eukariotski organizmi, što znači da imaju pravo jedro (nucleus) sa jedarnom membranom, Mogu biti jednoćelijske ili višećelijske, njihov ćelijski zid sadrži hitin a ćelijske membrane ergosterol. Antifugalni lekovi ispoljavaju svoje dejistvo interferiranjem sa sintezom ergosterola ili delovanjem na nuklearnu aktivnost.
Kandidijaza, pityriasis versicolor i infekcije dermatofitima su površinske (superficijalne) infekcije i ne penetriraju ispod površinskog sloja kože . Lečenje se sprovodi nakon specijalističkog pregleda i izvodjenja laboratorijske dijagnostike.
Hemijski piling
Hemijski piling je procedura prilikom koje se izvodi aplikacija hemijskog sredstva koje dovodi do ljuštenja kože (piling = ljuštenje kože). Tretman kao rezultat ima regeneraciju epidermisa i stimulaciju sinteze kolagena.
Postupak daje koži svežiji, mlađi izgled, povećava se elastičnost, poboljšava se turgor kože, smanjuju se bore i pigmentacije. Pre pilinga je obavezan specijalistički pregled da bi se utvrdile indikacije /kontraindikacije za njegovo izvođenje. Neinvazivni površinski piling nove generacije se može raditi tokom čitave godine , vreme oporavka je minimalno.
RADNO VREME:
ponedeljak, sreda, petak: 9-15h
utorak, četvrtak: 13-19h
subota: dogovor